55015  20. 8. 2014 13:00:57 - Michal.P

Varikokéla a cyklistika?

Dobrý den,
mám na Vás zdravotně-sportovní dotaz. Jezdím závodně na kole a při sezení na sedle mě trápí nedokrvování penisu a bolest v oblasti hráze. Odzkoušených mám již cca 20 různých sedel, ale problém stále stejný. Na urologickém vyšetření, které jsem náhodně podstoupil, mi byla diagnostikována varikokéla 2.stupně - diagnózou jsem byl velmi překvapený, jelikož subjektivně žádné potíže nemám. Myslíte, že by mohla být varikokéla příčinou mých problému se sezením na kole či zdravotní následek stovek hodin strávených v sedle? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

dr.urolog   dr.urolog [Urolog]
Jízda na kole určitě namá přímý vliv na vznik varikokély. Žíly prochází oblastí, která není při cyklistice namáhána.

Komentáře uživatelů ...

Jarda1
20. 8. 2014 13:15:20
Jako laik se domnívám, že varikokéla z ježdění na kole není. Problém ale je v tom nedokrvování penisu a bolesti hráze. Tlak proti perineu nepříznivě působí na tepny, které zásobují penis. Dlouhodobým stlačováním může dojít ke změnám těchto tepen. Při jízdě jeďte chvíli ve stoje, aby došlo k lepšímu prokrvení penisu a hráz nebyla stále stlačována. Gelový potah na sedlo jste již asi zkoušel. Opravdu bych dál zkoušel najít nějaké sedlo, které by zajištovalo optimální sezení s minimem nežádoucích efektů. Nevím, na jaké výkonnostní úrovni se pohybujete. U profesionála bych ale předpokládal, že tento problém budou řešit odborníci, které má v týmu k dispozici. Pokud takové zázemí nemáte, tj. jezdíte spíše nižší soutěže, tak bych zvážil, jaké jsou vaše sportovní cíle a kolik jim chcete ze svého zdraví obětovat. Pokud jde o varikokélu i problém s nedokrvováním penisu, měl jste problém konzultovat na urologickém pracovišti, kde jste byl vyšetřen. Případně zkuste vyhledat jiné urologické pracoviště, kde by s Vámi byli ochotni věc probrat.
Michal.P
21. 8. 2014 9:32:41
Veškerých zdravotních následků jsem si vědom. Od bolesti si právě ulevuji velmi častým ježděním ve stoje, cca každou minutu až dvě. Profesionální jezdec nejsem, spíše výkonnostní amatér, co najede cca 10 000 km za rok. Nyní jsem však ježdění kvůli výše zmíněným problémům omezil na cca 2-3 tisíce km ročně. Problém už jsem konzultoval s mnoha lidmi, co se zabývají medicínou a cyklistikou zároveň, ale nikdo mi jasné vysvětlení nedal. Všichni mě odkazují na výběr správného sedla, jenže tím už jsem strávil spoustu času a problém mám na všech typech sedel v podstatě stejný. Zajímá mě proto ta souvislost s varikokélou...
Jarda1
25. 8. 2014 18:56:21
Mně je přes 50, za mlada jsem docela jezdíval (v létě třeba 800, 1200, 1600 za červen až srpen), někdy jsem jezdil i celou zimu, i když zde šlo o menší dávky. Před pár lety jsem moc nejezdil, jedn třeba 500 km za rok. Loni jsem se k tomu vrátil, jezdil přes celou zimu, i zimních měsících to bylo 400-500 km. Teď na jaře a v létě víc, když neprší, tak tak 200 za týden. Takže problém mám zažitý i sám na sobě. Mám dvě kola, na jednom sedlo není optimální, takže to řeším,že se na chvíli postavím, třeba do stoupání. Na tom kole dokážu jet třeba 2 dny po sobě, pak musím změnit kolo, abych měl pohodlnější sedlo. Dřív jsem měl gelové sedlo, které bohužel nevydrželo. Ale i to optimální sedlo, když jsem znovu začínal jezdit, tak jsem ze začátku cítil. Krom sedla to chce pochopitelně i dobré cyklistické oblečení, podšitá vložka také zmírňuje otlaky od sedla. S varikokélou by to ale souviset nemělo. Pokud ale je ježdění na kole pro vás ve větší míře bolestivé, nepomáhá výměna sedla, tak bych se zkusil přeorientovat na jiný sport. Při triatlonu a nebo kombinaci kola a běhu lze mít natrénováno z běhu, na kole pak jezdíte třeba jen 2x týdně a přitom dokážete jet rychle, jako ten, kdo má natrénováno. Zkuste třeba taky jezdit na kolečkových bruslích (inline). Mně docela fascinuje, jak bruslařk Sáblíková strčí do kapsy jednostranně trénující cyklistky, když ona přitom trénuje většinou jen to bruslení (i když využívá rotoped). Nebo i mladá Anežka Drahotová, která je chodkyně a snad i běhá a cyklistiku má jako vedlejší disciplínu. Pro mě zas kolo není vyhovující na páteř. Běh s rovnou polohou a pohybem je určitě lepší než být jen v sehnuté poloze po delší dobu. Osobně uvažuji, že bych si pořídil inline brusle, i když tady se trochu bojím pádů (zde nejde brzdit). Zkuste možná nějaké jiné urologické pracoviště, jestli nezjistí něco tam. Zkoušet sedla a cyklokalhoty, tak tohle už asi víte a nikam to nevedlo.
Michal.P
30. 9. 2014 9:52:50
Přeorientovat se na jiný sport by bylo v podstatě nejjednodušší,ale je to těžké. Mě by jen opravdu zajímalo, proč zrovna já mám se sezením tak závažné problémy, ačkoliv medicínsky je u mě vše v pořádku. Jinak před Martinou smekám, její výkony na kole jsou opravdu obdivuhodné..

Vyrážky Varlata Varikokéla Hydrokéla Fimóza, Předkožka Hirsuties papillaris Fordyce's spot