55917 adam.t - 15. 10. 2014 11:17:20

Nešpecifické príznaky po antibiotikách.

Dobdý deň.
V apríli som dostal infekt dýchacících ciest, na čo som dostal antibiotika Amoksiklav 750 mg. Po doužívaní ATB som začal pociťovať rôzne problémy. Najskôr (3 dni po doužívaní) mi začali pri kontakte s čímkoľvek chladným opuchať končatiny a červenať koža na tele. Myslel som si, že mám alergickú reakciu na ATB, tak som zašiel k lekárke. Tá si alergiou nebola istá, keďže sa jej nezdalo, že sa to stáva len pri kontakte s chladom. Asi tri dni na to mi prišlo náhle zle, rozbúšilo sa mi srdce, zostalo mi na odpadnutie, musel som si sadnúť a bola mi privolaná záchranka. Tá skonštatovala, že nepozná príčinu mojho problému, snáď nejaká alergická reakcia (na čo mi podali Dithiaden, ktorý ale nemal účinok). Namerali mi však tlak 150 na 100 a tep 120, ktorý sa neznížil až do druhého dňa, kým mi nebol podaný Diazepam 10 mg. Od vtedy sa so mnou tiahne séria problémov. Bez príčiny mi dochádza zle, mávam pocit stuhnutia svalov, závrate, kedy sa bojím spraviť krok. Točí sa mi hlava. Býva mi takto zle niekedy po jedle, niekedy nezávisle od jedla. Stáva sa mi, že ma svrbí koža v okolí brucha. Mám problém so sústredenosťou. Absolvoval som všemožné vyšetrenia, výsledky krvi v norme. Endokrinológia, Angiológia, Kardiológia, Neurológia, Alergológia a imunológia, sono brucha, všetko údajne v norme. Mám na pláne požiadať ešte o gastroenterologické vyšetrenie, no už som zúfalý a neviem, či to vôbec môže mať nejaký vplyv na moj stav. Opuchanie končatín a červennaie kože časom zmizlo (asi po dvoch, troch mesiacoch), ale ostatné problémy zotrvávajú dodnes. Chcem sa preto touto cestou spýtať, či ste sa niekedy s niečim takým stretli, vedeli mi poradiť, akého odborníka mám navštíviť, lebo som už zúfalý. Mám 23 rokov a študujem na VŠ, kde potrebujem svoju energiu venovať iným činnostiam ako neustálemu riešeniu týchto problémov. Chcem sa zasa konečne cítiť normálne. Ešte som sa dočítal, že by sa snáď mohlo jednať o premnoženie nejakých kvasiniek, či plesní po užívaní ATB v tráviacom trakte (to je aj dôvod, prečo plánujem gastroenterológiu), ale mohlo by mi to spôsobovať spomínané problémy? Pred prekonaním spomínanej infekcie dýchacích ciest a užívaním antibiotík som žiadne problémy nemal, snáď len alergiu na trávy. Aby som nezabudol dodať, Od 1.4.2014 som schudol 15 kíl. (z 89 na 74, meriam 183 cm.) Užívam Aloe Vera, a probiotiká obsahujúce laktobacily, bifidobaktérie v množstve 40 miliárd baktérií za deň. Mám pocit, že po probiotikách sa cítim lepšie, ale len dočasne. Držím bezlepkovú bezlaktózovú a bezcukrovú diétu, v domnienke, že snáď tým zabijem prípadné neželané parazity v črevách. Celiakiu nemám, test z lekárne bol negatívny.
Vopred ďakujem za akékoľvek návrhy, pripomienky, za pomoc. Už neviem, čo by som skúsil.

MUDr.Ciefova MUDr.Ciefova [Internista] - Dobrý den, vaše příznaky jsou dost nespecifické a různorodé. Nemyslím si, že by příčinou bylo přemnožení kvasinek nebo střevní dysmikrobie po užívání antibiotik. Absolvoval jste již celou řadu vyšetření, včetně kardiologického, kde určitě vyloučili arytmii jako příčinu vašeho vysokého tepu. Nevím, jak moc bezsacharidovou dietu držíte, ale ještě mě napadlo, jestli vaše obtíže nemohou být vyvolány nízkou hladinou cukru. Dále by se mohlo jednat i o panické ataky (vzhledem k dobré reakci na diazepam). Otoky končetin a červenání kůže bych brala spíše jako alergickou reakci.

Komentáře uživatelů ...

adam.t - 16. 10. 2014 16:18:00

Nízkosacharidovú diétu držím iba tri týždne, (spolu s bezlepkovou a bezlaktózovou). Odkedy ju držím sa cítim lepšie a nevoľnosť je slabšia. Preto usudzujem, že by to mohlo mať niečo dočinenia práve s tráviacim traktom. Cukrovku nemám, alergiu na laktózu tiež nie, a ako som spomenul, ani celiakiu. Opuch a sfarbenie končatín určite nebol alergický, keďže jeho výskyt sám po troch mesiacoch zmizol a nikdy predtým sa neobjavil, len po skončení užívania ATB. Čo sa týka panických atakov - stávalo sa mi to pravidelne cez leto, keď som bol doma, bez práce a školy, teda v kľude bez nejakých podnetov. Vysoký tep ani tlak už viac nemávam. Zostali iba nevoľnosť, pocit na odpadnutie, závraty, miestami bolesti na rôznych miestach. Veľa som čítal o Kandidóze v črevách, mnoho symptómov z popísaných mám, dokonca som sa dočítal, že kandida môže do tela hostiteľa vypúšťať neurotoxíny, ktoré môžu spôsobiť zdanlivú paralýzu svalstva, a to bol presne taký popis stavu, aký som zažíval. Je na tom niečo pravdy? Je také niečo možné? Moja obvodná lekárka ma s mojími symptómami poslala preč, vraj sa mám sústrediť na niečo iné. Ja ale nie som posadnutý lekármi, nesimulujem. Viem to, lebo dokým som nejedol tie ATB, nič mi nebolo. Chcem sa toho konečne zbaviť, a nikto mi nevie povedať, ako. Za ďalšie nápady, rady, pripomienky samozrejme ďakujem.

MUDr.Ciefova [Internista] - 17. 10. 2014 12:40:35

Otoky podle mého názoru mohly být způsobeny alergií na užívaná antibiotika, jen šlo o pozdní alergickou reakci, která postupně odezněla, když jste antibiotika neužíval. Přemnoženou Candidu po antibiotikách můžete mít, ale nesetkala jsem se s takovou reakcí po 1 dávce antibiotik, běžně užívaných, která by tolik vymlátila původní střevní flóru, že by vznikla až taková převaha kvasinek, způsobující vámi popisované obtíže. Ty obtíže, co by střevní kandidóza způsobovala, jsou hodně nespecifické, takže je otázka, zda přemnožená kandida je opravdu jejich původcem. Nic však dodržováním určitých dietních opatření a vyhýbáním se stresu, nezkazíte.

Operace neproběhla úspěšně.

Healthy & Rich, s.r.o. © 2019 (3.0.6305.15317)