
Kolonoskopie...
1) můj obvodní lékař mne posílá na kolonoskopii do MB.
Bohužel mi není úplně jasné, proč zvolil právě toto vyšetření. Moje potíže jsou: delší dobu mne lehce (pocitově) pobolívá v pravé podbřišku (předpokládám, že to je z důvodu pravidelně závodně provozovaného sport minulý rok). nemám žádné problémy se stolicí (vše bez problémů, pravidelně, 2 x denně, stále stejná konzistence). Nejsou průjmy, ani zácpy, žádná plynatost, krev ve stolici nepozoruji. Test FOB byl negativní. Dokonce jsem si nechal udělat i krevní markery CEA a CA19-9, byly v referenčních hodnotách, tedy negativní. Sono v pořádku. Veškerá další krevní vyšetření v pořádku. Myslíte si, že je toto vyšetření opravdu adekvátní mým potížím s mírnou bolestí v podbřišku? Rehabilitační lékař diagnostikoval problém s hlubokým břišním svalem - nyní chodím na rehabilitace, zřejmě cítím i mírnou bolest zad. Věk je 35 let.
2) Pokud bych už toto vystoupení podstoupil - bohužel mám problém jej odmítnout, už mi to začalo hlodat v hlavě:-( Mám z toho vyšetření poměrně velké obavy. Našel jsem řadu případů v USA, kdy vlivem nedostatečné desinfekce kolonoskopů byli pacienti vystaveni nákaze různých chorob. Četl jsem nějaké studie, vždy se tedy týkaly USA a výsledky můj strach ještě umocnily.Byla tam řada svolávacích akcí, kdy museli být pacienti testováni, zda se něčím nenakazili. Mohli byste mi prosím napsat, jakým způsobem probíhá desinfekce kolonoskopu a zda existuje nějaké riziko přenosu jakékoli infekce mezi pacienty? Jedná se o dvoustupňovu desinfekci? Setkali jste se někdy s takovým problémem?

Co se týká samotného vyšetření, s infekční komplikací jsem se ještě nikdy nesetkala, myslím si, že systém dezinfekce a sterilizace v naší republice je na vysoké úrovni. Musíme uznat, že kvalita našeho zdravotnictví je mnohem lepší, než v Americe. Dvoustupňová dezinfekce je zejména v menších pracovištích, ve větších pracovištích se používá vyšší stupeň dezinfekce.